Během provozu aplikací se jejich majitelé mohou dostat do situace, že je potřeba je rozšířit. Tato potřeba může nastat například při provozu velkých B2C aplikací, kde najednou naroste počet uživatelů třeba tisícinásobně. Podobné to může být i u interních firemních systémů, kde může narůst množství dat takovým způsobem, že již není možné aplikaci plnohodnotně používat. Ke slovu proto přichází otázka škálovatelnosti aplikace. Jde tedy o schopnost aplikace růst a zvládat nárůst zátěže nebo objemu dat.
Na budoucí škálovatelnost je dobré myslet už při prvotním vývoji aplikace a návrhu její architektury. Velkou roli při tom hraje zejména IT architekt, který musí zvolit takové technologie, které budoucí škálovatelnosti pomohou. Při špatné volbě může dojít i k tomu, že je rozšiřování velmi složité a je potřeba výrazných změn. Obranou proti tomuto stavu může být i použití technologií a frameworků, které škálovatelnost umožní (například Java v kombinaci se Springem).
Při vývoji nových projektů pro naše klienty proto už od samého počátku myslíme na budoucí rozvoj aplikace, abychom se těchto situací vyvarovali. Klient pak má jistotu, že jej nový systém nezačne brzdit ani v případě nárůstu uživatelů nebo množství dat.