Při vývoji aplikací na zakázku hraje jednu z nejdůležitějších rolí výsledná cena. Ta se odvíjí od mnoha faktorů, jako je náročnost vývoje nebo použité technologie. Klíčový pak bývá také čas potřebný pro samotnou tvorbou.
V případě (zejména malých) aplikací může být cena fixní, definovaná například ve smlouvě o dílo. V moderním vývoji se však často setkáváme i s tím, že přesnou cenu není možné na začátku určit. Je tomu tak z více důvodů. Jedním z nich je fakt, že vývoj softwarového produktu je velmi komplexní a pro přesné určení ceny je třeba provést nejdříve detailní analýzu. Ta může být velmi zdlouhavá a klient proto může preferovat započít s vývojem dříve, byť s neúplným zadáním.
Dalším faktorem je to, že na začátku tvorby aplikace někdy nemusí existovat jasná představa o finálním produktu. Situace na trhu se může velmi rychle měnit a stejně tak se vyvíjejí požadavky klienta. To je však naprosto normální a v těchto případech se proto používá agilní způsob vývoje. Klient tak není vázán na původní zadání a může jej v průběhu času libovolně měnit a upřesňovat. Cena se proto odvíjí od stráveného času a pracuje se spíše s různými variabilními rozpočty.
Posledním aspektem bývá to, že vývoj softwarového produktu často ani po splnění všech požadavků nekončí. Klienti obvykle přicházejí s dalšími nápady na rozšíření systému, údržbu apod. Vývoj software se tedy často stává dlouhodobou spoluprací klienta a software house, která vede k neustálému zlepšování výsledného produktu.
Celkově vzato je cena vývoje software na zakázku velmi obsáhlou kapitolou. Při rozhodování o vývoji může klient použít i různé metody hodnocení investice do nového softwaru, jako je například ROI. Z našich zkušeností však vyplývá, že počáteční investice do digitalizace určitého procesu prostřednictvím vývoje software se často mnohonásobně vrátí.
V případě schvalování rozpočtu na vývoj zakázkového softwaru číhá na klienta řada „pastí“. Použití zdánlivě levnějších technologií může například cenu snížit, avšak mnohonásobně prodraží budoucí škálování a údržbu.
V Sentiscrape proto upřednostňujeme otevřenou komunikaci s klientem a snažíme se, aby byl rozpočet co nejtransparentnější. Využíváme navíc řadu postupů, kterými vývoj zefektivňujeme a cenu pro klienta tak vždy držíme co nejníže.